According to news from BBC Persian Mr. Hejazi was infact executed today. There seems to be some contradiction in the reporting of this news with certain human rights organizations reporting that the execution had been postponed. I will post any new information I might receive in this regard.

قوه قضائیه
محمد مصطفایی وکیل مدافع رضا حجازی در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی از اجرای حکم اعدام وی در روز سه شنبه 29 مرداد خبر داده است.

رضا حجازی که در زمان اعدام 20 سال سن داشت، در 15 سالگی در جریان یک درگیری خیابانی، به اتهام قتل دستگیر و در دادگاه به قصاص محکوم شده بود.

محمد مصطفايی وکیل رضا حجازی روز گذشته نیز به بخش فارسی بی بی سی گفته بود که موضوع اجرای حکم را تنها از طریق خانواده رضا حجازی دریافته است.

آقای مصطفايی روز دوشنبه گفته بود: "شعبه 106 دادگاه عمومی اصفهان بدون درنظر گرفتن این موضوع که رضا حجازی طفل است و این پرونده باید در دادگاه اطفال مورد رسیدگی قرار بگیرد، او را طبق قانون مجازات اسلامی به قصاص نفس محکوم کرد."

بر اساس خبرهای منتشر شده در ایران، رضا حجازی در دادگاه اطفال محاکمه نشده بود و بر همین اساس مستنداتی از سوی وکیل وی به قاضی اجرای احکام تحویل داده شده بود که به تایید مسئولان زندان اصفهان نیز رسیده بود.

روز سه شنبه خانواده رضا حجازی که برای آخرین دیدار با فرزندشان به زندان مراجعه کردند، مطلع شدند که برای رسیدگی به شکایت وکیل متهم درباره اینکه رضا حجازی باید در دادگاه اطفال محاکمه شود، اجرای حکم اعدام به تاخیر افتاده است، اما ساعاتی پس از این، حکم اعدام رضا حجازی اجرا شد.

آقای مصطفايی یک روز پیش از اعدام رضا حجازی گفته بود که فکر نمی کرد که این حکم چنین به سرعت به اجرا در آید چون در این موارد از وکیل و یا خانواده فرد محکوم به اعدام برای حضور در جلسات صلح و سازش دعوت به عمل می آید که در این مورد چنین نشده است.

او گفته بود "از لحاظ قانونی اجرای این حکم بر خلاف قانون است چون در زمانی که او مرتکب جرم شد سن او زیر هجده سال بود و از طرفی باید حکم اعدام به وکیل ابلاغ می شد اما این ابلاغ صورت نگرفته است."

پیشتر "دروری دایک" از عفو بین الملل در این مورد به بخش فارسی بی بی سی گفته بود که این سازمان نگران این است که حکم اعدام برای رضا حجازی که در سن پائین مرتکب قتل شده به اجرا در آید.

او گفت که طبق قوانین بین المللی از جمله کنوانسیون حقوق کودک، اجرای حکم اعدام برای این افراد ممنوع است.

عفو بین الملل که از گروه های مدافع حقوق بشر است، می گوید دولت ایران در سال گذشته میلادی پس از چین، بیش از هر کشور دیگری دست به اعدام افراد زده است.

ایران با وجود پیوستن به کنوانسیون حقوق کودک، همچنان احکام اعدام را در مورد آنها صادر و اجرا می کند.

بر اساس قانون مجازات اسلامی، اطفال در صورت ارتکاب جرم از مسئولیت کیفری مبرا هستند. اما این قانون اطفال را در پسران، 15 سال قمری و در دختران 9 سال قمری تعریف می کند.

1 Comment:

  1. Mahaan said...
    Thanks for visiting my blog and your note. Unfortunately the news of yesterday's execution has been true and confirmed. Quite a sad period! The value of your human rights' activism at this point is even higher and it's great that you're dedicating your effort on that.

    best of luck

Post a Comment